UK vs AU: Przeprowadzka z Wielkiej Brytanii do Australii

4 sierpnia 2020 | Życie w Australii

Wielu z was zagląda tu z Wielkiej Brytanii. Wnioskuję, że interesuje Was przeprowadzka do Australii. Jako kraj anglojęzyczny i kulturowo podobny do Wielkiej Brytanii, Australia jest atrakcyjnym kierunkiem dla osób mieszkających na Wyspach. Sama mieszkałam w Anglii od 2006 do 2008 roku. Co prawda było to już dawno temu, ale wspomnienia z tego okresu są nadal żywe. Było to dla mnie pierwsze podejście do emigracji – wyjechałam na studia zaraz po maturze. Przeżyłam szok kulturowy, w nowym kraju nie podobało mi się praktycznie nic. Rozpoczynając od pogody, przez system edukacji i kulturę, kończąc na ludziach. Teraz z perspektywy czasu patrzę na ten czas bardziej łagodnie, może trochę przez różowe okulary. Zostały mi z tego okresu dobre wspomnienia i silne przyjaźnie. Przygotowało mnie to również do emigracji do Australii, która okazała się dla mnie strzałem w dziesiątkę.

Gdybym miała wrócić na rozdroże, znów wyjechałabym do Australii. Wielka Brytania to zupełnie nie był mój klimat, od pierwszego momentu nie czułam się tam dobrze. Natomiast w Australii zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Moja opinia jest więc subiektywna i w tym poście postaram się porównać życie w Wielkiej Brytanii i w Australii z mojej perspektywy. Szerzej na ten temat opowiadam w podcastach.
Myśląc o emigracji na pewno bierzesz pod uwagę różne aspekty życia. Zadajesz sobie pytania:
 
  • Czy będzie mi tam dobrze?
  • Czy mój standard życia będzie wyższy?
  • Czy znajdę dobrą pracę dla siebie i szkołę dla moich dzieci?
  • Jak często będę się widywać z rodziną mieszkając tak daleko?
  • Czy będzie stać mnie na przyzwoity dom i wszystkie potrzebne wygody, do których jestem przyzwyczajona/y?
  • Czy będę mieć czas na to co lubię, rozrywkę, sport, hobby, rodzinę, znajomych?
  • Czy będę się tam czuć obco, czy szybko nawiążę relacje z otoczeniem?
  • Czy będę mieć zapewnioną dobrą opiekę zdrowotną i perspektywy na przyszłość?
  • Czy moje życie codzienne bardzo się zmieni?
 
Spójrzmy teraz na poszczególne kategorie. W angielskim stylu zacznijmy od pogody…

Pogoda

 

W Australii cieszymy się słoneczną pogodą przez większą część roku. Statystycznie słońce pokazuje się lub świeci przez cały dzień 265 dni w roku. To znaczy że przez około trzy miesiące jest pochmurno, czasem deszczowo. Najczęściej zdarza się to zimą (czerwiec-sierpień). W Wielkiej Brytanii Liczba słonecznych dni jest o połowę mniejsza (źródło). W Perth pogoda zimą często jest lepsza od letniej pogody w Anglii.

Jak bardzo pogoda Wypływa na samopoczucie i jakość życia przekonałam się dopiero po przylocie do Australii. Słońce dodało mi energii do życia, poprawiło humor, nastroiło pozytywnie. Zawsze lubiłam spędzać wakacje w ciepłych krajach i nigdy nie chciałam stamtąd wrócić. Teraz mieszkam w miejscu z którego nie trzeba wyjeżdżać na wakacje. Jak bardzo brytyjska pogoda potrafi przygnębiać chyba nie muszę Wam mówić.

Praca

W Australii jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Z wykształceniem i doświadczeniem w zawodzie zwykle nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Zarobki w statystykach światowych są wysokie. Minimalna stawka krajowa to $19.84/godz. Pensje podaje się tutaj sumach rocznych, to znaczy np. nauczyciel w szkole państwowej zarabia $70.000 rocznie, a księgowy $58.000.
Należy tutaj nadmienić, że w Australii o wiele trudniej niż w Wielkiej Brytanii jest o pracę dla osób niewykwalifikowanych, np. w fabrykach czy innych zakładach produkcyjnych. Dlatego pod tym względem Australia nie jest krajem, do którego przyjeżdża się na krótki okres w celach zarobkowych. Jest to raczej kraj, do którego przeprowadza się po lepszy lifestyle (zwłaszcza dla Europejczyków).

Biedna dzielnica w Anglii

Biedna dzielnica w Australii

Szkoła

 
W Australii istnieją trzy rodzaje szkół:
1. Bezpłatne szkoły państwowe, do których dzieci przynależą na podstawie rejonu. Mają one mają różne stopnie w rankingach. Ludzie często przeprowadzają się na dany rejon tylko po to, aby ich dzieci mogły uczęszczać do lepszej szkoły bezpłatnie.
2. Płatne szkoły religijne – nieco tańsze od szkół prywatnych, zapewniają przyjazne środowisko do nauki.
3. Płatne szkoły prywatne.
 
Po szkole młodzież wybiera staż w zawodzie, kursy policealne zawodowe, lub studia wyższe. Kursy zawodowe są tutaj bardzo popularne i dofinansowywane przez rząd. Studia pierwszego stopnia są płatne ale również dofinansowywane przez rząd, a na czesne, które trzeba płacić z własnej kieszeni, można wziąć kredyt studencki, który nie jest oprocentowany. Taki kredyt spłaca się dopiero po studiach, gdy zaczyna zacznie się pracę i zarabia się stawkę powyżej danej kwoty. Tylko niektóre kierunki studiów magisterskich są dofinansowywane przez rząd (np. kierunki nauczycielskie i inżynierskie, czyli zawody, na które jest zapotrzebowanie). Za inne trzeba zapłacić pełną kwotę, zwykle dość wysoką.

Koszty życia

Za wyższymi zarobkami idą oczywiście wyższe koszty życia. Wynajem domu w Perth to obecnie koszt około $400/tydzień. Koszty wyżywienia naprawdę za leżą od osobistych preferencji i oczywiście od rozmiarów rodziny, dlatego zachęcam do zajrzenia na strony supermarketów aby porównać ceny: Coles i Woolworths. My wraz z mężem wydajemy około $100 tygodniowo na jedzenie i kosmetyki.
Koszty utrzymania samochodu to rejestracja ($700 rocznie) i ubezpieczenie (ok. $40 miesięcznie). W Australii przegląd samochodu czy MOT nie są wymagane.
Aby zapoznać się z kosztami utrzymania domu w Australii, zajrzyj tutaj.

Anglia, 2006 i 2007 rok

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz zdrowia w Australii tzw. Medicare działa na podobnych zasadach jak NHS. Jako stały rezydent (Permanent Resident) lub obywatel masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w wybranych przychodniach i szpitalach. Australijski system jest nieco bardziej skomplikowany od brytyjskiego, ponieważ nie wszystkie usługi są tu w pełni refundowane przez Medicare. Zdarza się, że do zabiegów czy wizyt u lekarzy trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Wtedy przydaje się bardzo tu popularne prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki takiemu ubezpieczeniu mamy również dostęp do krótszych terminów oczekiwania czy nieodpłatnych zabiegów. Ciekawostka – Medicare nie refunduje opłaty za karetkę w nagłych przypadkach. Trzeba za nią zapłacić z własnej kieszeni ponieważ ambulanse należą do prywatnych firm.
Z mojego doświadczenia opieka zdrowotna w Australii jest na wyższym poziomie niż w Wielkiej Brytanii. Lekarze są bardziej ludzcy, dostęp do specjalistów jest łatwiejszy a specjaliści bardziej kompetentni.

Życie codzienne

Życie w Australii toczy się nieco wolniejszym rytmem niż w Europie. Z reguły mamy czas na regularne spotkania ze znajomymi, hobby, sport, wyjście do kina, przedpołudnie (czy też wieczór) na plaży, wyprawy do buszu, kemping, wędkarstwo. Pogoda, dni urlopowe i święta zachęcają do odpoczynku bez większego wysiłku – mam tu na myśli wysiłek związany z organizacją wakacji: zakupy, pakowanie, planowanie, koszty, proszenie sąsiadów aby podlewali kwiatki pod naszą nieobecność. W Australii wystarczy wrzucić do samochodu ręczniki, parawan, kiełbaski lub krewetki, i piknikować na plaży możemy już za kilka minut.

Czego najbardziej mi brakuje w Australii

Na zdjęcia angielskich zamków, pałaców, starych kamienic i rynków zawsze patrzę z nostalgią. Brakuje mi europejskiej kultury i architektury. Dopiero w Australii zdałam sobie sprawę jak wyjątkowe są nasze europejskie zabytki i jak w takich miejscach można przenieść się w czasie. Już od kilku lat planuję porządny Eurotrip ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji historycznych!

Dziękuję Ci za odwiedziny na moim blogu. Mam nadzieję, że przydały Ci się informacje, które tu znalazłeś. Mój blog nie zawiera reklam i wszystkie treści na nim są darmowe. Jeśli chcesz mnie wesprzeć i postawić mi kawę do napisania kolejnego posta, możesz to zrobić tutaj. Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Inne posty, które mogą Ci się spodobać:

Djilba – pierwsza wiosna

Pora Djilba (sierpień - wrzesień) to czas masowego pokazu żółto-kremowych kwiatów. Djilba to przejściowa pora roku, w której kilka bardzo zimnych i pogodnych dni łączy się z cieplejszymi, deszczowymi i wietrznymi oraz okazjonalnymi słonecznymi...

Makuru – zima

Makuru (czerwiec - lipiec) to najzimniejsza i najbardziej mokra pora roku. Tradycyjnie była to dobra pora na powrót w głąb lądu, ponieważ wiatry zmieniły kierunek na zachodni i południowy, przynosząc zimno, deszcze, a czasami śnieg na szczytach...

Djeran – jesień

Dla plemienia Noongar kwiecień i maj to jesień i pora mrówek. Przychodzi pierwsza przerwa od upałów a wskaźnikiem jesieni są chłodne noce i wilgotne poranki. Wiatr staje się łagodniejszy i przychodzi z południa, często widać w powietrzu latające...
Australijskie pory roku

Bunuru – drugie lato

Z kalendarza plemienia Noongar: Bunuru to najgorętsza, bezdeszczowa pora roku. Na wybrzeżu popołudniami gorące wschodnie wiatry przeplatają się z chłodną bryzą morską. Dlatego tradycyjnie był to i nadal jest wspaniały czas na życie i łowienie ryb...
australijskie pory roku

Birak- pierwsze lato

W porze roku Birak deszcze słabną i rozpoczyna się upał. Popołudniami przylatuje morska bryza, która wieje z południowego-zachodu. Tradycyjnie był to czas pożarów - wypalania ziemi według wzoru mozaikowego. Niemal jak w zegarku wschodni wiatr o...
australia pory roku

Pory roku według Aborygenów

Chciałabym Was zapoznać z wiedzą Aborygenów dotyczącą zmian zachodzących w Australii związanych ze zmianą pór roku. Ograniczę się tutaj do Aborygenów zasiedlających południowo-zachodnią część Austraii Zachodniej, czyli Perth i okolice. Plemię...

Polska po 10 latach

W październiku pierwszy raz od dziesięciu lat poleciałam do Polski. Byłam ciekawa zmian jakie zaszły w ojczyźnie w ciągu ostatniej dekady, bo dużo słyszałam o tym co się dzieje od rodziny i znajomych. Denerwowałam się w samolocie nie wiedząc jakie...

Mój australijski ogród

Dopadło mnie wypalenie. Po 3,5 roku życia na pełnym gazie w baku nie było już nawet oparów. Praca na pełnym etacie, intensywne, trudne studia zaoczne i obowiązki domowe przez kilka lat nie pozostawiały mi czasu na odpoczynek i naładowanie baterii....
australijski busz

Australijska codzienność

Codzienne życie każdego z nas wygląda inaczej. Dziś chcę Wam opowiedzieć o moim zwykłym dniu, bo wiem, że interesuje Was życie w Australii, a przecież na takie życie składają się tysiące takich zwykłych dni.Na co dzień wstaję o 6 rano. Przez...
Rockingham Australia

Staycation, czyli mój urlop w Australii

“Staycation” to amerykański neologizm zbudowany ze słów “stay” - zostać i “vacation” - wakacje. Odkąd zamieszkałam w Australii, wszystkie moje urlopy spędzam w domu, od czasu do czasu wyjeżdżając na jednodniowe wycieczki bez noclegów poza domem....
dog beach

Moje Święta w Australii

Choć od przylotu do Australii moje Święta każdego roku wyglądają nieco inaczej, dwie rzeczy pozostają niezmienne - upał, który panuje w Perth o tej porze roku i potrzeba odpoczynku. Po całym roku pracy i nauki na ostatnich nogach docieram do końca...

Dzień zdrowia psychicznego

8 września w Australii obchodzimy dzień poświęcony zdrowiu psycznemu "R U OK? Day".   R U OK to skrót od "Are you okay?" czyli zapytania czy wszystko u Ciebie w porządku. Hasło przewodnie tej kampanii to "Rozmowa może odmienić życie". Jej celem...
zycie w australii

Czy Australia to kraj dla Ciebie?

Może zastanawiasz się nad przeprowadzką do Australii i masz dylemat - jechać czy nie jechać? Czy Australia to miejsce dla mnie? Czy mi się tam spodoba? Jak wygląda życie, jacy są ludzie i czy dam radę się tam zaaklimatyzować? A może to za daleko,...
Wyjazd do Australii

Jak szybko wyjechać do Australii

Ostatnimi czasy o wiele więcej osób odwiedza mojego bloga. Z jednej strony mnie to cieszy i mam nadzieję, że znajdujecie tu przydatne informacje i ciekawe dla Was treści. Z drugiej strony mam obawy, że zainteresowanie wyjazdem do Australii...

Australia Zachodnia otwiera granice

Nadszedł w końcu wyczekiwany przez miliony osób dzień. Dziś, po prawie dwóch latach  Australia Zachodnia otworzyła granice dla przyjezdnych z innych stanów i z zagranicy. Od 20 marca 2020 roku żyliśmy w zamknięciu na świat zewnętrzny. To prawie dwa...
Recenzja Niewidzialni

Recenzja książki “Niewidzialni”

„»Biali komunikują się okiem do oka. My komunikujemy się sercem do serca i umysłem do umysłu. W ten sposób możesz usłyszeć wewnętrzny głos człowieka, jego duszę« – mówią. Kiedy więc rozmawiają, są niezrozumiali przez swój rzekomy lęk. Gdy...
Uczelnie w Australii

Studia w Australii – Wasze pytania

O studiach w Australii pisałam już dwukrotnie, lecz jest to obszerny temat i wciąż otrzymuję od Was pytania związane ze studiami. Zebrałam je i publikuję wraz z odpowiedziami. Jeśli nasuną Ci się jeszcze jakieś wątpliwości, proszę zostaw komentarz...
koronawirus w Australii

Kiedy mogę przyjechać do Australii?

Kiedy Australia otworzy granice? Jak Australia radzi sobie z koronawirusem? Dlaczego Australia tak bardzo boi się wirusa? Skąd w Australii ogniska wirusa jak nikogo nie wpuszczamy?Australia zamknęła granice dla mieszkańców innych krajów 20 marca...
makijaż w Australii

Makijaż na australijski klimat

Drogie Panie! Wiadomo, że najlepiej czujemy się bez makijażu, zwłaszcza w upalne dni. Lecz gdy zachodzi konieczność podkreślenia naszej urody, najlepiej zrobić to delikatnymi kosmetykami, które przetrwają cały dzień.Wszystkie wiemy jak w...

Jak inwestować w Australii?

Australijska giełda papierów wartościowych ASX (Australian Securities Exchange) jest jedną z największych na świecie. Jej historia sięga 1861 roku kiedy powstała pierwsza giełda stanowa w Melbourne, po której w ciągu kolejnych 30 lat otwarto osobne...

1 komentarz

  1. Rysia

    Trafilam przypadkiem na ten blog,a ze mieszkam w Perth od 34 lat z przyjemnoscia przeczytalam artykul o Australii, jak w pigulce pokazuje zycie na drugim krancu swiata.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *