Wyjazd do Australii
Dla wielu z nas wyjazd do Australii to wyjazd w nieznane. Nie wiemy czego się spodziewać, często nie znamy nikogo na miejscu. Z tego też powodu, między innymi, niektórzy nie decydują się na tak odważny krok.
Jeśli jesteś jednym z nas, szaleńców, którzy swoje miejsce na ziemi upatrzyli sobie po drugiej stronie świata, to może zainteresuje Cię kilka moich obserwacji z własnego doświadczenia.
Bilet do Australii
Na przedostanie się na drugą półkulę jest wiele sposobów. Niektórzy lubią podróże z przygodami i rezerwują przelot z kilkoma przesiadkami, a nawet kilkudniowymi postojami w różnych krajach. W takim wypadku należy pamiętać o załatwieniu odpowiednich wiz, abyśmy mogli zwiedzić dane miasto czy region, ponieważ przy przelotach z przesiadkami zazwyczaj nie wolno nam opuścić lotniska, na którym zmieniamy samolot.
Najszybszym sposobem na przedostane się z Warszawy do Perth jest połączenie Warszawa – Doha / Dubai – Perth. W najlepszym przypadku podróż wyniesie 19 godzin z krótką przesiadką w Bliskim Wschodzie.
Strony takie jak Expedia, Skyscanner i Fly4Free są pomocne w wyszukiwaniu połączeń lotniczych.
Zakwaterowanie w Perth
Krótkoterminowe
Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, dobrze jest przed przylotem zorganizować zakwaterowanie przynajmniej na kilka pierwszych dni. W zależności od naszego budżetu, do wyboru są hotele, hostele, B&B i prywatne kwatery z Airbnb. Ceny rozpoczynają się od ok. AU$30 za noc od osoby. Warto też dołączyć do facebookowej grupy Polacy w Perth, gdzie można uzyskać cenne informacje a nawet znaleźć nocleg u życzliwych Polaków.
Długoterminowe
Mieszkanie lub dom na wynajem na dłuższy okres czasu można znaleźć przez Gumtree lub Real Estate. Jeśli szukasz pokoju do wynajęcia, to przydać może się grupa na facebooku Perth – House / flat share / room for rent. Po przylocie na miejsce warto też przejrzeć ogłoszenia w lokalnych gazetach. Wynajem własnego mieszkania lub domu to obecnie (2016) koszt od AU$250 do AU$500 (i więcej) tygodniowo + media. Cena zależy od rodzaju nieruchomości i lokalizacji.
Lokalizacja
Jeszcze przed przyjazdem warto zapoznać się bliżej z mapą Perth i poczytać o różnych dzielnicach na stronach z suburb review. “Dobra lokalizacja” w Perth to taka blisko centrum miasta w bezpiecznej (czyt. bogatej) dzielnicy. Dobrze jeśli dodatkowo w takim miejscu mamy dostęp do środków transportu publicznego i sklepów. W związku z tym, warto rozejrzeć się za wynajmem w Subiaco, Leederville, Victoria Park, North / South / East / West Perth. Jeśli szukasz czegoś tańszego, to zawsze możesz wynająć dalej od centrum, ale w pobliżu stacji kolejowej, z której szybko i wygodnie dotrzesz do miasta. Mapkę i rozkład jazdy znajdziesz na stronie Transperth.
Co zabrać ze sobą do Australii
Porzucając obecne życie w kraju, do którego się przyzwyczailiśmy ma swoje wyzwania. W Australii dostępna jest różnorodność produktów, ale prawdopodobnie nie znajdziesz tu wszystkiego, czego używasz na codzień. Trzeba się z tym pogodzić lub przywieźć ze sobą zapas, który starczy Ci do kolejnego wyjazdu do Europy lub przyjazdu rodziny / znajomych do Australii.
Dostępność produktów warto sprawdzić na stronach tutejszych supermarketów: Coles, Woolworths, sklepu dla majsterkowiczów- Bunnings, najtańszej i najlepiej wyposażonej drogerii / apteki Chemist Warehouse. Domy towarowe w Perth to Myer i David Jones.
Zanim zapakujesz zapasy do walizki, sprawdź czy dany produkt wolno przywieźć do Australii, ponieważ jeszcze w samolocie przed lądowaniem będzie trzeba zdeklarować do ze sobą masz.
Czego mi brakuje w Australii?
- dobrej jakości obuwia i odzieży
- ciepłych zimowych ubrań
- niektórych kosmetyków i dobrej, zwykłej gąbki (!)
- niektórych leków i herbat ziołowych
- polskich książek
W zasadzie nie ma tego dużo i po jakimś czasie można się przestawić i przyzwyczaić do wszystkiego, co jest tutaj dostępne. Niestety nie które rzeczy, takie jak obuwie, odzież i witaminy (!) są tutaj bardzo drogie.
0 komentarzy