O studiach w Australii pisałam już dwukrotnie, lecz jest to obszerny temat i wciąż otrzymuję od Was pytania związane ze studiami. Zebrałam je i publikuję wraz z odpowiedziami. Jeśli nasuną Ci się jeszcze jakieś wątpliwości, proszę zostaw komentarz aby wszyscy czytelnicy mogli skorzystać z dodatkowych informacji.
Jakie są Twoje wrażenia ze studiów na australijskiej uczelni?
Obecnie jestem na studiach I stopnia z psychologii i jestem bardzo zadowolona z przedmiotów, wykładowców, materiałów i ogólnie z całokształtu studiów! Kampus uczelni jest piękny. Studenci pochodzą z różnych krajów, jest ciekawie.
Jak wybrać uczelnię w Australii?
Najpierw warto się zastanowić co chcesz studiować. Czy ma to być studium policealne / zawodowe (Diploma lub Advanced Diploma) czy studia wyższe: Bachelor degree (licencjat) czy Master degree (magisterka). Następnie trzeba wybrać kierunek, a jest ich cała masa. Później znaleźć uczelnie oferujące wybrany kierunek.
Można tez zacząć od innej strony – na przykład wyboru miasta, w którym chciałbyś zamieszkać lub uczelni, na przykład na podstawie rankingów (australijskie uniwersytety są wyżej od polskich: https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2021).
Tu znajdziesz więcej informacji:
- Lista australijskich uniwersytetów, na ich stronach znajdziesz kierunki studiów: https://www.studyinaustralia.gov.au/English/Australian-Education/Universities-Higher-Education/list-of-australian-universities
- Ta baza danych ma wszystkie uczelnie i kierunki dostępne dla studentów z zagranicy (do tego potrzebna jest specjalna rejestracja uczelni), może w ten sposób będzie Ci łatwiej szukać: https://cricos.education.gov.au/
Możesz też wpisać w Google, na przykład:
- Study Psychology in Australia
- Bachelor of Engineering Melbourne
- Master of International Relations Sydney, itp.
Jak zacząć proces ubiegania się o miejsce na studiach w Australii?
Jak już znajdziesz coś odpowiedniego, to należy wypełnić podanie o przyjęcie na studia przez stronę uczelni. Do podania (tzn bardziej takiej aplikacji) dołącz skan paszportu, świadectwa maturalnego czy dyplomu ze studiów (zależy co masz) i IELTS lub innego certyfikatu z angielskiego (jeśli już masz). Jeśli nie zdawałaś jeszcze egzaminu z angielskiego, to będzie taka potrzeba przed rozpoczęciem studiów. O przyjęcie na studia raczej nie musisz się martwić, nie ma tutaj konkurencji. Tzn aby się dostać wystarczy spełnić minimalne kryteria, nie konkuruje się z innymi ponieważ miejsc jest bardzo dużo.
Jestem uczniem drugiej klasy liceum trzyletniego, co znaczy że w 2022 będę zdawał maturę, mam bardzo dobry poziom angielskiego, jaki i innych przedmiotów, myślę, że rozszerzenia na maturze jestem w stanie napisać na 90% lub więcej. Czy to wystarczy żeby myśleć o studiach w Australii? Czy to odpowiedni moment żeby zacząć myśleć o tym na poważnie?
Jasne, im wcześniej zaczniesz myśleć o studiach i orientować się w opcjach, tym lepiej! Czy wybrałeś już jakiś kierunek? Co Cię najbardziej interesuje? 90% z matury na pewno zapewni Ci przyjęcie na studia w Australii.
Mam pytanie dotyczące kwestii finansowych, czy występuje coś takiego jak stypendium socjalne dla studentów międzynarodowych, związane z dochodami w rodzinie? Nie ukrywam, że na pokrycie 100% czesnego nie byłoby mnie stać, nawet po podjęciu pracy na miejscu, a nie chciałbym, żeby przeszkodą w realizacji moich marzeń były finanse.
Z czesnym jest niestety kłopot, ponieważ Australia nie oferuje stypendiów socjalnych ani pomocy finansowej dla studentów z zagranicy. Jedynie obywatele Australii mogą tu liczyć na pomoc. Nie ma też kredytów studenckich – o te każdy student powinien się starać we własnym kraju przed przyjazdem. Jedyne “stypendia” o jakich wiem, to tzw “fee reduction scholarships”, tzn zniżki na czesne przyznawane na podstawie kraju pochodzenia lub wyników z matury. Tu gdzie pracuję najlepsi kandydaci dostają zniżkę $15tys rocznie dzięki czemu płacą czesne podobne do Australijczyków, czyli dość przystępne (ok. $10tys rocznie).
Przykro mi, że nie mam dla Was lepszych wieści! Może warto by było zorientować się w opcjach dostępnych w UE na jakimś dobrym uniwersytecie? Polecam Ci ranking QS: https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2021
Niektóre europejskie uniwersytety oferują wymiany studenckie z Australią, coś typu Erazmus, wtedy nie trzeba tu płacić czesnego.
0 komentarzy