Jak wyjechać do Australii?
Wizy do Australii
Wyjazd do Australii wiąże się z koniecznością zdobycia wizy. Wyjątkiem są Nowozelandczycy i mieszkańcy niektórych wysp, którzy mogą przyjeżdżać do Australii na podstawie porozumienia między tymi krajami. Pierwszego dnia po przyjeździe do Australii właścicielka mieszkania, które chcieliśmy wynająć powiedziała nam, że Urząd Imigracyjny wydaje ponad 600 różnych rodzajów wiz w zależności od imigrantów.
Tak więc przed rozpoczęciem planowania wyjazdu do Australii trzeba zgłębić tajniki procesu ubiegania się o wizę, i, co najważniejsze, zdecydować o jaką wizę będziemy się starać. Liczba 600 może przerazić, więc na moim blogu o Australii postaram się zawęzić dostępne opcje odnosząc się do tych najczęściej wybieranych przez Polaków.
Permanent Residency
Celem imigrantów jest zawsze zdobycie stałego pobytu (Permanent Residency, potocznie zwane PR), które umożliwia miszkanie w Australii na zasadach zbliżonych do tych związanych z obywatelstwem. Jedyna różnica między rezydentem a obywatelem jest taka, że obywatele mają prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych. Jeśli już jesteśmy rezydentem, to o obywatelstwo nie trudno, wystarczy mieszkać w Australii bez większych przerw przez 4 lata, w tym min. ostatnie 12 miesięcy jako rezydent.
Jak zdobyć prawo do stałego pobytu w Australii?
Dróg do PR jest bardzo wiele, są one dość długie i pełne zakrętów. Najkorzystniejsza z nich to zdobycie wizy Skilled Independent, która od razu gwarantuje PR, lecz wiąże się z wieloma wymogami i długim okresem oczekiwania na odpowiedź. Kandydaci oceniani są w systemie punktowym – punkty przyznawane są w różnych kategoriach, m.in. za wiek, poziom znajomości języka angielskiego, wykształcenie i staż pracy. Wystarczy, że jedna osoba w rodzinie złoży podanie o tę wizę, ponieważ małżonkowie , partnerzy i dzieci automatycznie otrzymują wizę na stały pobyt jeśli otrzyma ją aplikant. Co ważne, o wizę Skilled Independent mogą ubiegać się tylko te osoby, których zawód znajduje się na liście zawodów, wydawanej przez Urząd Imigracyjny. Lista ta regularnie ulega zmianom, np. 5 lat temu na liście znajdował się murarz, potem zniknął na kilka lat a teraz w związku z rozwojem miast znowu znalazł się na liście. Tak więc pierwszym krokiem do PR jest sprawdzenie listy SOL w poszukiwaniu swojego zawodu. Jeśli nasz zawód jest na liście, to należy przeczytać inne kryteria i ocenić swoje szanse na zdobycie punktów niezbędnych do otrzymania wizy.
Co zrobić, jeśli nasz zawód nie znajduje się na liście lub nie mamy szans na otrzymanie Skilled Independent Visa?
Pobyt tymczasowy
Ocieramy łzy i szukamy dalej. Jeśli nasz wiek nie przekracza 31 lat i mamy wyższe wykształcenie (ukończone min. 2 lata studiów), możemy postarać się o wizę, która została udostępniona Polakom całkiem niedawno, mianowicie chodzi tu o Work and Holiday Visa. Ta wiza umożliwia pobyt w Australii z prawem do pracy na okres 1 roku. Więcej o tej wizie możecie poczytać tutaj.
Jeśli mamy paszport brytyjski, niemiecki czy włoski, możemy złożyć podanie o Working Holiday Visa, czyli o wizę o nieco korzystniejszych warunkach, która może nam zapewnić pobyt z prawem do pracy nawet na 2 lata. Przy tej wizie ograniczenie wieku to 31 lat. Niestety dla Polaków ta wiza wciąż jest niedostępna.
Kolejnym sposobem na zdobycie prawa do pracy w Australii (nie mówimy tu już o PR, bo odpadliśmy w przedbiegach) jest znalezienie pracodawcy, który zgodzi się nas przyjąć i “zasponsorować”, tzn. złożyć wniosek o wizę pracowniczą dla nas, dowodząc, że to właśnie my jesteśmy temu pracodawcy potrzebni. Tu liczy się nasze wykształcenie i doświadczenie w zawodzie, lecz nie musi to być zawód z listy SOL. O tę wizę można się też starać będąc już w Australii jeśli przyjedziemy na wizie studenckiej lub turystycznej. Jest to również często pierwszy krok do PR.
Nauka w Australii
Jeżeli nie mamy szans na żadną z wyżej wymienionych wiz, to zawsze możemy na początek przyjechać na wizie studenckiej (subclass 500), która daje nam “połowiczne” prawo do pracy, tzn. legalnie możemy pracować 20 godz. tygodniowo i mamy obowiązek uczęszczania na zajęcia w college’u również ok. 20 godz. tygodniowo. Ta wiza jest dość korzystna jeśli przyjeżdżamy we dwójkę, ponieważ nasz partner/ka też otrzymuje prawo do pracy lecz bez obowiązku nauki i w ten sposób możemy się utrzymać przez okres “studiów”.
Zwiedzanie – wiza turystyczna do Australii
Jeśli nie jesteśmy pewni co czy chcemy zamieszkać w Australii na stałe, zawsze można przyjechać na wizie turystycznej i zdecydować się na zmianę wizy na miejscu.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące wiz dostępne są na stronie Departamentu Imigracyjnego: http://www.border.gov.au/. Tej strony nie trzeba się bać, jest zbudowana w sposób przyjazny użytkownikowi.