Życie w Australii

Koszty utrzymania domu w Australii

Koszt utrzymania domu w Australii

Często czytacie wpis Koszty życia w Australii – dla oszczędnych!, więc wiem, że interesują Was kwestie finansowe związane z życiem w Australii. Od kiedy wprowadziliśmy się do naszego domu, skrupulatnie spisuję koszty związane z jego utrzymaniem. A więc…

Ile kosztuje utrzymanie domu w Australii?

Wszystkie dane zebrane są na podstawie dwóch osób zamieszkujących parterowy dom o powierzchni 170m² (cztery sypialnie, dwie łazienki).

Ceny z roku na rok idą w górę i rachunki za wodę, prąd i gaz również. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że z czasem w domu pojawia się więcej sprzętów (dopiero rok temu kupiliśmy klimatyzator), a w ogródku więcej roślin, więc zużycie też rośnie. Główne pożeracze prądu w naszym domu to piekarnik i klimatyzator (latem) a gazu – piecyk gazowy (zimą). Zużycie zależy też w dużym stopniu od pogody. Rezultatem ocieplenia klimatu była w tym roku wyjątkowo sucha zima (zwykle zimą nie podlewam ogródka a w tym roku było to konieczne), rok temu włączyliśmy klimatyzator zaledwie kilka razy a w tym roku prawie codziennie.

Do opłat za media dochodzą również drogie opłaty miejskie (ang. council rates) -$2200 rocznie. Opłatę można rozbić na dwie lub cztery raty ale wtedy jest drożej. W opłacie miejskiej zawiera się wywóz śmieci, utrzymanie parków, chodników, bibliotek i innych lokalnych ogólnodostępnych miejsc. Wysokość opłaty miejskiej zależy od wartości nieruchomości, więc każdy płaci inną kwotę ale jest to zwykle od $1300 (za małe mieszkanie) wzwyż.

Niezbędne jest również ubezpieczenie domu – koszt $67 miesięcznie. Przy ubezpieczeniu warto porównać oferty na rynku, ponieważ ceny mogą się bardzo różnić.

Poniżej znajduje się dokładny spis opłat z ostatnich czterech lat.

Dane możesz również pobrać jako plik pdf.

Koszty życia w Australii

 

Roczny koszt utrzymania domu w Australii

Dodając wszystkie rachunki za dany rok, roczny koszt utrzymania wyniósł:

  • $5650,22 w 2016 roku = $470,85 miesięcznie;
  • $5962,03 w 2017 roku = $496.83 miesięcznie;
  • $6562,53 w 2018 roku = $546,87 miesięcznie;
  • $6797,87 w 2019 roku = $566.48 miesięcznie.

 

Utrzymanie domu w Australii

 

Jeli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, proszę Cię o pomoc! Obecnie zbieram informacje na temat życia na Wyspach, aby móc porównać je z życiem w Australii. Potrzebne mi są informacje o: kosztach życia (mieszkanie, rachunki, zakupy, samochód), zarobkach, pracy i bezrobociu (czy w dzisiejszych czasach trudno o pracę?), środkach transportu publicznego, dostępności i jakości opieki zdrowotnej, dostępności i poziomie szkół, ludziach i o tym jak spędzasz czas wolny. Z góry dziękuję za komentarze!

5 myśli na temat “Koszty utrzymania domu w Australii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.