Poradnik

Jak zdać IELTS za pierwszym razem

7 kroków do sukcesu IELTS

Jak zdać IELTS przy pierwszym podejściu?

Odpowiedź jest prosta: porządnie się przygotuj i nie podchodź do egzaminu dopóki nie będziesz pewny, że zdasz.

Rozsądne, prawda? A może jednak nie. Nie uwierzycie jak Wam powiem, że spotkałam osoby, które podchodziły do egzaminu IELTS 30 razy bez pozytywnych rezulatatów. 30 razy! Tu w Australii egzamin kosztuje $340. $340 x 30 = $10.200! Dlaczego ludzie wydają fortunę podchodząc do egzaminu raz po raz tylko po to aby oblać? Bo liczą na to, że tym razem im się uda. Poszczęści.

A tu nie chodzi o szczęście tylko o wiedzę i umiejętności. To nie loteria. Jeśli znasz język na odpowiednim poziomie i wiesz czego się spodziewać na egzaminie, to zdasz za pierwszym razem. Słowo anglisty!

 

Co to jest IELTS?

International English Language Testing System (IELTS) to międzynarodowy test z języka angielskiego organizowany przez Cambridge International Examinations, odbywający się co dwa tygodnie w centrach egzaminacyjnych na całym świecie. Certyfikat IELTS wymagany jest przez wiele instutucji edukacyjnych przy przyjęciu na studia, jak również przez rządy krajów anglojęzycznych w celach imigracyjnych (otrzymanie wizy).

Certyfikat IELTS jest potwierdzeniem Twoich umiejętności językowych. Wyniki podaje się w skali 0-9. Test składa się z czterech części: słuchania, czytania, pisania i mówienia i podzielony jest na dwa etapy: pisemny i ustny.

Część pisemna trwa 2,5 godziny: 30 minut poświęcone jest na słuchanie i po 1 godzinie na pisanie i czytanie. Egzamin ustny odbywa się osobno- zwykle w inny dzień lub w innym miejscu i trwa 15 minut.

Istnieją dwa rodzaje egzaminów: General (ogólny) i Academic (wymagany przez uczelnie).

Jak zdać IELTS

 

Jak przygotować się do IELTS aby zdać za pierwszym razem?

 

1. Sprawdź który certyfikat (General czy Academic) i jaki wynik jest Ci potrzebny

W celach imigracyjnych może to być na przykład IELTS General ze średnim wynikiem 6 i każdą z czterech części zdaną na minimum 6 punktów. W celach edukacyjnych będzie to zwykle IELTS Academic ze średnią 6,5 i każdą częścią zdaną na minimum 6.

2. Zapoznaj się z formatem testu

Pobierz przykładowe testy z Internetu, przeczytaj dokładnie polecenia zawarte w każdej części i spróbuj odpowiedzieć na pytania w części Listening (słuchając nagrania tylko raz) i Reading. Sprawdź swoje odpowiedzi z kluczem aby dowiedzieć się na jakim jesteś poziomie. Przeczytaj tematy w części Writing i spróbuj napisać wypracowania, po czym przeczytaj modelowe odpowiedzi. Sprawdź jakie są przykładowe tematy egzaminu ustnego i zastanów się jak byś na nie odpowiedział.

3. Odpowiedz sobie na pytanie: ile punktów mi brakuje?

Jeśli w przykładowe testy zdałeś na 5 punktów, a potrzebujesz IELTS 6, to musisz podciągnąć się o cały jeden punkt. Weź pod uwagę, że podciągnięcie się o 0,5 punktu zajmuje zwykle 10 tygodni na intensywnych kursach obejmujących 20 godzin zajęć tygodniowo w Australii.

4. Odpowiedz sobie na pytanie: ile mam czasu?

Ustalenie ram czasowych jest bardzo ważne w drodze do sukcesu. Jeśli poświecisz 7 godzin tygodniowo na naukę, możesz założyć, że po roku zdasz IELTS o 1 punkt wyżej. Nie zapisuj się na egzamin wcześniej. Bądź realistą.

5. Zapisz się na kurs

Pamiętaj, że do zdania egzaminu potrzebne są mocne podstawy językowe: gramatyka i słownictwo. Nie ma sensu zapisywać się na kurs przygotowania do IELTS jeśli nie znasz podstaw języka na odpowiednim poziomie. Najpierw przyda Ci się zwykły kurs językowy gdzie zapoznasz się z gramatyką i słownictwem i nauczysz się mówić, pisać, czytać i słuchać ze zrozumiem. Najlepiej uczęszczać na taki kurs 2-3 razy w tygodniu i dodatkowo poświęcać czas na naukę w domu. Pamiętaj! Przynajmniej 1 godz. nauki dziennie.

Przygotowałam dla Ciebie spis zagadnień niezbędnych do zdania IELTS – pobierz.

6. Zacznij ćwiczyć

Znajomość języka to jedno, a umiejetność odpowiadania na pytania zawarte w IELTS to drugie. Dowodzą temu Irlandczycy, którzy oblewają egzamin mimo, że angielski jest ich językiem ojczystym. Jak tylko podciągniesz się z gramatyki i słownictwa, zacznij regularnie robić testy aby przyzwyczaić się do charakteru IELTS. Gdy na kursie językowym osiągniesz poziom intermediate lub upper-intermediate, będziesz gotowy przepisać się na kurs przygotowania do IELTS. Na takim kursie zapoznasz się z technikami, które pomogą Ci na egzaminie i nauczysz się odpowiadać na pytania testowe w krótkim czasie jaki jest na to przeznaczony (niestety na egzaminie jest duża presja czasu). Jeśli kurs przygotowania do IELTS nie jest dostępny w Twoim mieście, poszukaj korepetytora, obejrzyj wskazówki na YouTube (takich kanałów jest mnóstwo) lub napisz do mnie!

7. Zapisz się na egzamin

Jeśli od kilku tygodni zdajesz przykładowe testy na tyle punktów ile potrzebujesz (lub więcej), to jesteś gotowy! Pora zapisać się na egzamin! Pamiętaj, że podczas prawdziwego egzaminu będziesz zdenerwowany, więc ważne jest abyś był pewny swoich umiejętności.

free-freedom-gratitude-6945

 

W osiągnięciu sukcesu pomogą Ci:

Mój niezbędnik: Jak zdać IELTS za pierwszym razem – lista zagadnień

Książki: IELTS on Track i Cambridge IELTS

oraz

ogrom Twojej pracy!

Pamiętaj, nie ma szybkiego, łatwego sposobu na zdanie IELTS i jeśli ktokolwiek Ci to obiecuje, to próbuje Cię nabrać.

Powodzenia!

2 myśli na temat “Jak zdać IELTS za pierwszym razem

 1. Witam pani Weroniko, nie mam oczywiście zamiaru zdawać IELTS, ale super pomysł, żeby dać takie konkretne wskazówki… ale przede wszystkim GRATULACJE !!!!!
  Pozdrowienia z deszczowych Tychów

  Polubione przez 1 osoba

 2. Jednakze szczescie zawsze jest potrzebne. Ten poziom niewidzialny zawsze wplywa na widzialny.
  Oczywiscie, bez rzetelnych umiejetnosci samo szczescie nie pomoze 😉

  PS Pozdrowienia ze slonecznej Francji, i prosze zerknij jak tutejsza policja traktuje demonstrantow Zoltych Kamizelek : Strona robi szokujace wrazenie, niestety, Żółty Mur

  http://lemurjaune.fr

  Bo Francja to nie tylko zamki, sery wino i slodkie stereotypy.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.