Podróże

Chatka osadników

Jezioro Herdsman

Niedaleko nas, nad jeziorem Herdsman znajduje się dom pierwszych osadników w Perth (ang. Settler’s Cottage) zaprojektwany przez ówczesnych architektów rządowych. Domy tego typu budowane były w latach dwudziestych poprzedniego stulecia przez Anglików, którym przyznano ziemię aby mogli hodować drób i uprawiać warzywa na potrzeby lokalnej społeczności. Tereny przeznaczone na działki musiały najpierw zostać osuszone, przez co powierzchnia jeziora znacznie się zmniejszyła.

Domy budowane były z drewna, miały cztery pomieszczenia, dwie werandy – z przodu i z tyłu, wychodek, zbiornik na wodę oraz altanę z metalowymi kratami zamiast ścian (?). W tamtych czasach w domach nie było prądu, więc do oświetlania używano lamp naftowych. Do zbiornika obok domu zbierano wodę deszczową do codziennego użytku; niektórzy podłączali do zbiornika wąż i doprowadzali wodę do kuchni do prowizorycznego zlewu – pod zlewem znajdowało się wiadro na brudną wodę.

Kręcąc się wokół domku i przysiadając na werandzie, słucham koncertu świerszczy w zaroślach i mam wrażenie, jakbym przeniosła się w nasze Beskidy w piękny, słoneczny letni dzień. Tylko zapach olejków eukaliptusowych unoszących się w powietrzu przypomina mi, że to przecież Australia. Różnią się też nieco odgłosy ptaków buszujących nad jeziorem. Wszystko gra i śpiewa tak głośno, jak tylko może – nareszcie nadeszła wiosna!

Weranda

Z zapachem eukaliptusów miesza się zapach ogromnego rozmarynu rosnącego przy domu w sąsiedztwie limonki. Stoję na werandzie i obserwuję wygrzewające się w słońcu na deskach tarasu małe jaszczurki. Podłoga i schody są zaniedbane, deski powyginane, wypaczone i wyblakłe od słońca. Okna są pozasłaniane, więc ciekawsko zaglądam przez dziurkę od klucza w dzwiach wejściowych. Jest dość duża, więc widzę przez nią zakurzone i nieco zagracone wnętrze domu.

W Australii taki domek to prawdziwy kawał historii, powód do dumy, symbol kształtujący tożsamość mieszkańców tego kraju. A dla nas, Europejczyków? Ot, niewiele znaczący, stary domek letniskowy.

Dla dociekliwych: tutaj można posłuchać informacji o Settler’s Cottage po angielsku: https://soundcloud.com/720abcperth/last-cottage-standing-from

A tu ptaków nad jeziorem Herdsman:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.