Życie w Australii

Trzeci tydzień

Poniedziałek 11.11.2013 – Niedziela 17.11.2013

W tym tygodniu załapałam się na prowadzenie zajęć z języka angielskiego w jednej z prywatnych szkół językowych. Grupa jest mała – tylko cztery osoby: Ayana, wesoła dwudziestolatka z Japonii, Sunae – businesswoman z Korei Południowej, Nicole – pani po czterdziestce z Hong Kongu i Sun – siedemnastolatek z Tajlandii. Nauka odbywa się tutaj w systemie dziennym, pracujemy od godz. 9:00 do 15:00. Początki są trudne, ponieważ moi uczniowie są na poziomie podstawowym i mówią z obcym akcentem. Ich wymowa jest niepoprawna i muszę się skupiać próbując ich zrozumieć. Po pierwszej lekcji przyzwyczajamy się do siebie i rozmawiamy o różnych sprawach. Dowiaduję się dużo na temat tych czterech azjatyckich krajów – niektóre wiadomości mnie szokują, na przykład to, że w Japonii pójście na studia wyższe graniczy z cudem, ponieważ są bardzo drogie (w granicach 50 000 PLN za rok!). Kolejnym zaskoczeniem jest fakt, że w języku tajskim nie używa się czasów gramatycznych, czyli mówi się np. Idę do sklepu dziś, Idę do sklepu jutro, Idę do sklepu wczoraj. Proste!

W piątek dołączają do naszej grupy dziewczyny z Indonezjii w kolorowych nakryciach głowy (podobno poproszono je o ubieranie różnych kolorów, aby nauczyciele mogli je rozróżnić). Wszystkie razem wyglądają rewelacyjnie!

Po zajęciach w piątek ruszamy do największego w mieście parku – Kings Park – mieszczącego się na wzgórzu. Po drodze zza szyb autobusu patrzymy na błyszczącą w blasku popołudniowego słońca wodę rzeki Swan. Później wspinamy się po schodach na szczyt wzgórza aby zobaczyć miasto przedzielone na pół wijącą się szeroką rzeką.

Park jest ogromny, a do zachodu słońca zostało niewiele czasu. Spacerujemy napawając się widokiem pięknych roślin.

Ogromne drzewo
Baobab!
Dziwnie kwitnąca roślina…
Banksia – lampki na krzewach

W sobotę jedziemy pociagiem na najładniejszą plażę w Perth – w dzielnicy Cottesloe. Pociąg jest nowoczesny i szybki, siedzenia ułożone są wzdłuż pociągu (siedzi się bokiem do kierunku jazdy). Na dworze jest upał – 33 stopnie, a w pociągu tak wieje z klimatyzacji, ze ubieram polar. Na przeciwko mnie od lewej: starsza Pani z Mongolii, para – Hindus i Murzynka (piękna, szczupła, o ładnych rysach), dalej para Japończyków i para Australijczyków przysypiajacych na siedzeniach. Nasza 20-minutowa podróż szybko się kończy i z peronu ruszamy śladem innych pasażerów w stronę oceanu. Idziemy pod górę, słońce smaży, jest koło południa. Mija nas para Azjatów pod parasolem i z przeciesłonecznymi „daszkami – maskami” na twarzach. Widok jak z filmu sci-fi.

Okoliczne domy

Kakadu na wolności!

Po chwili już jesteśmy na plaży – wow! Rzeczywiście jest to piękne miejsce. Od razu biegnę popływać!

Plaża w Cottesloe

Szkoła surfingu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.